Krótki czas dostawy

Gwarancja dobrej inwestycji

Najwyższa jakość produktów

Styl industrialny, czy loftowy – poznaj kluczowe różnice

Nowoczesna aranżacja wnętrza może przybierać wiele rozmaitych form, od wielu lat modny jest na przykład skandynawski minimalizm oraz surowe modernistyczne wnętrza. Jednymi z ciekawszych trendów są styl industrialny i styl loftowy, które wbrew temu, co wydaje się niektórym, nie są ze sobą tożsame. Łączy je nieco surowy klimat wnętrza i otwarte przestrzenie, ale jednak są to dwa różne style. Z tego artykułu dowiesz się:

  • jak rozpoznać styl loftowy i industrialny,
  • jakie są podobieństwa i różnice obu stylów,
  • jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym lub loftowym.

Styl industrialny możemy łatwo rozpoznać po surowym, nieprzetworzonym wyglądzie z wyeksponowanymi elementami konstrukcyjnymi oraz wykorzystaniem materiałów takich jak metal, beton i cegła. Bardzo charakterystyczny jest tu brak wykończeń oraz podkreślenie wyrazistych faktur. Jeśli pojawiają się meble typu szafki czy komody, to są one wykonane z surowego drewna.

Styl loftowy wywodzi się z industrialu, ale jest jego nieco łagodniejszą wersją. Wykorzystuje się w nim także surowe materiały takie jak drewno, metal, beton i szkło. Jednak ten styl nawiązuje do wnętrz artystycznych, tego typu aranżacje wyewoluowały z surowej przestrzeni ozdobionej mocnymi akcentami w postaci niekonwencjonalnych dekoracji przestrzennych, nowoczesnych obrazów oraz mebli w niebanalnych kolorach i kształtach.

Loft czy industrial – podobieństwa i różnice

Oba prezentowane style mają wspólną estetykę kojarzącą się z surowym modernizmem, jednak obok wielu ich cech wspólnych znalazły się także zdecydowane różnice. Najważniejszym podobieństwem jest to, że mówimy tu o dużych, otwartych przestrzeniach z ceglanymi ścianami, w których są wysokie sufity, których wysokość dodatkowo podkreślają duże okna i widoczne elementy konstrukcyjne takie jak np. metalowe belki stropowe. Industrialne wnętrze częściej wykorzystuje meble z lat 50. i 60., które nie tylko pasują świetnie do surowego stylu industrialnego, ale także stanowią nieszablonowe rozwiązania architektoniczne.

Z kolei loftowe aranżacje chętniej sięgają po minimalistyczne formy mebli, takich jak np. metalowe regały, ale są to meble w nowoczesnym wydaniu. Przestrzeń loftu to także beton architektoniczny czy nawet widoczne instalacje elektryczne, ale poza tym widać tu wyraźniej wykorzystanie naturalnych materiałów, zwłaszcza elementów drewnianych. We wnętrzach industrialnych liczą się kolory określane jako podstawowa paleta barw, w stylistyce loftowej pojawia się więcej kolorów, wzorów i oryginalnych faktur.

Jak urządzić mieszkanie w stylu industrialnym lub loft?

Wykorzystanie pofabrycznych hal pozwala stworzyć komfortowe mieszkanie w stylu loft, a nawiązanie do fabrycznej estetyki umożliwi zaaranżować mieszkanie urządzone w stylu industrialnym. Te dwie oddzielne estetyki łączy otwarta przestrzeń, często nie ma w nim oddzielnych pokoi, całe wnętrze stanowi jedno, duże pomieszczenie. Warto jednak pamiętać, że klasyczny industrialny klimat jest bardzo surowy, jeśli więc marzysz o kolorowych dodatkach i miękkich meblach, to znajdziesz je w stylu loftowym.

Typowe industrialne meble wykonane są z metalu, stalowe regały, żelazne taborety i stoły, komody z surowego drewna, a do tego lampy z metalowymi kloszami lub wręcz nagie żarówki. Do tego równie surowe dodatki inspirowane pozostałościami z fabrycznych hal. W stylu loftowym pojawia się więcej ciepłych kolorów, tekstylnych dodatków i żywych roślin. Współcześnie często łączy się te dwie estetyki, z jednej strony mamy gołe cegły i widoczne belki, kotwy itp., z drugiej pojawia się kolor i dekoracje takie jak geometryczne lustra czy designerskie meble, a także oryginalne obrazy i rzeźby.

Udostępnij ten artykuł

Twój schowek jest pusty

oto Twój

schowek