Krótki czas dostawy

Gwarancja dobrej inwestycji

Najwyższa jakość produktów

Rośliny, które poprawiają nastrój. 5 gatunków roślin, które warto mieć w domu

Rośliny doniczkowe to nie tylko piękna dekoracja wnętrza, ale także źródło rozmaitych korzyści zdrowotnych. Kwiaty mogą poprawiać nastrój, zmniejszać stres, zwiększać koncentrację, a także oczyszczać powietrze. Otocz się roślinami, które nie tylko upiększą Twój dom, ale także przyniosą wiele dobroczynnych efektów, które z pewnością docenisz. Sprawdź nasze top 5 najlepszych gatunków roślin, które warto ustawić w swoim domu.

Gdzie ustawić rośliny w Twoim domu

Zanim wybierzesz się do sklepu, aby kupić kilka roślin doniczkowych, zastanów się nad tym, gdzie je postawisz. Każda roślina ma swoje preferencje co do ilości światła, temperatury czy poziomu wilgotności – warto poznać je jeszcze przed zakupami. Poza tym musisz stworzyć odpowiednie miejsce dla swoich roślin – najczęściej doniczki z kwiatami ustawiane są na parapetach, ale tak naprawdę nie jest to jedyne miejsce, na którym będą się świetnie prezentować.

Doskonałym wyborem na wyeksponowanie okazałych kwiatów będą różnego rodzaju półki czy stoliki z dodatkową półką albo specjalne stojaki przeznaczone na doniczki. Ważne jest, aby umieścić meble w takim miejscu, w którym roślina będzie miała odpowiedni dostęp do światła. Jednocześnie należy pamiętać, że Ty także musisz mieć łatwy dostęp do doniczki, aby móc regularnie podlewać swoją roślinkę. Dobrym wyborem będą różnego rodzaju regały czy komody z dużymi otwartymi półkami lub z szerokim blatem, na którym można postawić nawet kilka doniczek.

Rośliny doniczkowe o dekoracyjnych liściach

Prawdopodobnie większość z nas pamięta z domu lub ze szkoły doniczki kwiatami takimi jak paprocie czy zielistki. Są one chętnie uprawiane głównie, dlatego że są dość mało wymagające, można je wręcz uznać za kwiaty dla minimalistów, wystarczy regularnie je podlewać. Współcześnie rynek kwiatów doniczkowych oferuje nam jednak dużo większy wybór możliwości, pojawia się mnóstwo roślin, które mogą stać się prawdziwą ozdobą każdego wnętrza. Duże soczyście zielone liście sprawiają, że pomieszczenie nabiera przytulnego charakteru, a kojący kolor poprawia nastrój.

Wśród roślin tego typu na szczególną uwagę zasługuje fikus elastyczny (ficus elastica), znany także jako kauczukowiec. Jest to roślina niezwykle elegancka, wyróżniająca się smukłym pokrojem i pięknymi błyszczącymi liśćmi. Fikusy potrafią oczyszczać powietrze z toksyn takich jak formaldehyd, toluen i ksylen. Należy jednak uważać, aby stały poza zasięgiem dzieci i zwierząt, ponieważ sok rośliny ma właściwości drażniące, a w przypadku spożycia może okazać się trujący.

ciekawe rośliny w mieszkaniu

Drugą rośliną domową, której główną zaletą jest wygląd liści, jest dość popularna sansewieria (sansevieria), zwana także wężownicą. Jej zielone liście ozdobione żółtym obramowaniem rosną pionowo do góry i mogą osiągać imponującą wysokość. Jest to jedna z niewielu roślin, którą można postawić w sypialni, ponieważ przekształca dwutlenek węgla w tlen również w nocy. Sansewieria poradzi sobie zarówno w miejscu słonecznym, jak i w półcieniu, należy zadbać o to, aby ziemia w doniczce była stale wilgotna i to właściwie wystarczy.

Rośliny kwitnące – prawdziwa ozdoba Twojego domu

Znów zacznijmy od klasyki – przez lata na domowych parapetach można było spotkać kwitnące na czerwono pelargonie o pachnących liściach. Ciemnozielone liście pokryte delikatnym meszkiem i soczyście czerwone kwiaty mogą stać się prawdziwą ozdobą Twojego mieszkania. Dodatkowo warto pamiętać, że pelargonia wydziela fitoncydy, które odkażają powietrze, a także łagodzą nagłe zmiany emocjonalne.

Współcześnie bardzo dużą popularnością cieszą się orchidee, czyli dobrze nam znane storczyki. Wybór kolorów i kształtów kwiatów storczyków jest naprawdę bardzo duży, a wymagania co do uprawy co zaskakująco małe. Orchidea pochodzi z lasów deszczowych i jest tak naprawdę pasożytem – wystarczy zapewnić jej jasne stanowisko, ale nie w pełnym słońcu i zadbać o to, aby podłoże było wilgotne. Okazałe błyszczące liście i wielobarwne kwiaty wprowadzają do pomieszczenia elegancję i harmonię. Kolekcja storczyków może stać się prawdziwą, ozdobą ustawionej w salonie komody.

rośliny w mieszkaniu

Pnącza w mieszkaniu

Jeśli myślisz o stworzeniu w swoim mieszkaniu prawdziwej dżungli, nie może zabraknąć w nim pnączy. Jednym z popularniejszych pnączy dostępnych w sklepach jest bluszcz szmaragdowy (hedera helix). Soczyście zielone liście doskonale prezentują się w każdym pomieszczeniu, odpowiednio zaaranżowane pnącze może wić się wzdłuż mebli, ścian, czy ram obrazów, tworząc w ten sposób oryginalną dekorację.

Dodatkowo bluszcz wykazuje właściwości oczyszczające powietrze z toksyn, dzięki czemu możesz zadbać o zdrowsze otoczenie. Bluszcz rozrasta się stosunkowo szybko i łatwo go rozmnożyć, zielone pnącze czują się doskonale nawet w zacienionym pokoju. Regularnie podlewany zadba o czyste powietrze, a soczysta zieleń liści pozwoli odpocząć oczom, warto więc umieszczać bluszcz w pobliżu komputera, przy którym pracujesz. Może na przykład zwieszać się ze stojącej w pokoju witryny.

Udostępnij ten artykuł

Twój schowek jest pusty

oto Twój

schowek