Krótki czas dostawy

Gwarancja dobrej inwestycji

Najwyższa jakość produktów

Ładne kolory wnętrz – jak zestawiać kolory we wnętrzach?

Urządzając wnętrze swojego domu, warto poznać zestawienie kolorów pasujących do siebie, dzięki temu przestrzeń nabierze spójnego charakteru. Należy pamiętać, że kolory we wnętrzach mają bardzo duży wpływ na nasze samopoczucie i odbiór danej przestrzeni. Kolory ścian mogą stworzyć wrażenie ciepła i przytulności, optycznie powiększyć lub zmniejszyć pomieszczenie, a nawet poprawić nastrój. Jeśli zastanawiasz się jak zestawić kolory we wnętrzach, zapoznaj się z niniejszym artykułem.

Zestawienie kolorów pasujących do siebie

Istnieje kilka podstawowych zasad, którymi dobrze jest się kierować przy dobieraniu kolorów do aranżacji wnętrz. Jedną z nich jest zasada podobieństwa opierająca się na łączeniu kolorów, które znajdują się w sąsiedztwie na tak zwanym kole kolorów. Wybór odcieni z koła barw gwarantuje, że będą do siebie pasowały, a zaaranżowana z ich wykorzystaniem przestrzeń zawsze będzie się prezentowała dobrze. Koło barw to bardzo wygodna metoda, dzięki której można nauczyć się jak łączyć kolory.

Zasadą uzupełniającą jest zasada kontrastu polegająca na łączeniu kolorów, które leżą naprzeciw siebie na kole barw. W ten sposób powstają połączenia bardzo wyraziste, które tworzą interesujący efekt wizualny. Oczywiście można zawsze łączyć kolory zgodnie z własnym gustem i wyczuciem estetyki, należy jednak pamiętać, że niektóre połączenia kolorów mogą okazać się zbyt jaskrawe a przez to na dłuższą metę męczące, a nawet wywołujące rozdrażnienie. Dlatego, zanim ostatecznie zdecydujesz się na wybór konkretnych kolorów, przeprowadź kilka testów i sprawdź, jak wybrane zestawienia kolorystyczne będą wyglądały w danym wnętrzu, oraz czy będą pasowały do stojących tam mebli.

Jakie kolory wybrać do poszczególnych pomieszczeń?

To, na jaką paletę barw się zdecydujemy, zależy głównie od pomieszczenia, które chcemy zaaranżować. Jest to bardzo istotne, ponieważ kolory wpływają na naszą percepcję, przez co mogą mieć wpływ nie tylko na wygląd pomieszczenia, ale także na nastrój przebywających w nim osób. I tak na przykład w sypialni sprawdzą się kolory, które uspokajają i pomagają się zrelaksować. Świetnie sprawdzą się tutaj pastele, takie jak błękity i zielenie, a także jasne odcienie różu. Można zdecydować się tu na białe ściany i dodatki w różnych odcieniach ulubionego koloru.

W salonie można swobodnie poeksperymentować z innymi barwami. Powinna to być jednak paleta kolorów pasujących do siebie, dzięki czemu wnętrze nabierze elegancji i harmonii. w zależności od indywidualnych preferencji i stylu, w jakim urządzamy salon, można sobie pozwolić na bardziej intensywne barwy. W stylu glamour paleta barw skupi się na odcieniach czerwieni i złota, zaś w stylu skandynawskim będą to głównie szarości, biele i odcienie naturalnego drewna.

Jak łączyć kolory ścian i dodatków w pozostałych pomieszczeniach?

Oryginalnym pomysłem będą kolory monochromatyczne, czyli wykorzystanie różnych odcieni tego samego koloru. To dobry pomysł na urządzenie na przykład pokoju dziecięcego, w którym zbyt duża ilość odcieni mogłaby być dla dziecka męcząca. Tu warto wyjść od barw podstawowych na dużych powierzchniach, czyli ścianach i podłodze, dodając sukcesywnie kolory dopełniające w postaci dekoracji. W pokoju malucha dobrze postawić na barwy ciepłe tworzące przytulną atmosferę w pomieszczeniu.

W łazience warto dobierać kolory kojarzące się ze świeżością: mogą to być barwy zimne, głównie odcienie błękitu i szarości. Natomiast w kuchni warto wybrać kolory, które pobudzają apetyt i są łatwe do utrzymania w czystości. Dobrze sprawdzą się jasne, pastelowe kolory, takie jak żółty, pomarańczowy czy zielony.

Kolory do domu – podsumowanie

Warto poznać zasady łączenia kolorów, dzięki czemu podczas aranżacji wnętrza, łatwiej nam będzie łączyć barwy w taki sposób, aby uzyskać jak najlepszy efekt wizualny. Dobrym pomysłem jest posłużenie się kołem barw i w zależności od preferencji wybieranie barw znajdujących się w swoim bezpośrednim sąsiedztwie – jest to rozwiązanie bardziej bezpieczne, lub kolorów przeciwstawnych, które pomogą podkreślić wyjątkowy charakter wnętrza. Optymalnym rozwiązaniem jest zdecydowanie się na kolor neutralny, jeśli chodzi o ściany, bowiem na takim tle dobrze zaprezentują się drewniane meble. Inne barwy można umieścić jako kolorowe dodatki, które łatwo zmienić i dopasować na przykład do konkretnego sezonu.

Udostępnij ten artykuł

Twój schowek jest pusty

oto Twój

schowek