Krótki czas dostawy

Gwarancja dobrej inwestycji

Najwyższa jakość produktów

Jak ustawić łóżko w sypialni

Aranżacja nowoczesnej sypialni to naprawdę spore wyzwanie, zwłaszcza jeżeli zaczniesz zastanawiać się jak ustawić łóżko w sypialni. Istnieje bowiem szereg teorii i przesądów co do tego, w którym miejscu i w jaki sposób należy postawić łóżko w sypialni, aby zapewnić sobie zdrowy sen. Można sięgnąć po porady z zakresu feng shui, można zaprosić do sypialni radiestetę, albo po prostu umeblować ją zgodnie ze swoim stylem. Warto jednak wiedzieć, że istnieje kilka zasad, o których dobrze jest pamiętać przy ustawianiu łóżka.

Czy ustawienie łóżka wpływa na komfortowy sen?

Zdecydowanie tak! Prawidłowo ustawione łóżko w sypialni pozwala uniknąć nadmiernego światła, przeciągów czy przegrzania. Dlatego w miarę możliwości należy unikać sytuacji, w której ustawiamy łóżko pod oknem w sypialni. Owszem widok ogrodu za oknem może być romantyczny, ale jeżeli okno nie grzeszy szczelnością, może to sprawiać pewien problem. Jeszcze większym problemem może okazać się łóżko pod oknem z kaloryferem. Zmarzluchom taka opcja może wydać się pociągająca, ale kaloryfer zastawiony łóżkiem nie będzie w pełni wykorzystywał swoich możliwości grzewczych.

Najlepiej jest więc ustawić łóżko bokiem do ściany, na której nie ma ani okien, ani kaloryfera. Niestety taki pomysł aranżacyjny często utrudnia ustawienie mebli takich jak szafa czy regał. Oczywiście można postawić łóżko na środku sypialni, ale nie każde pomieszczenie jest na tyle duże, aby taki pomysł można było wprowadzić w życie.

Jak ustawić łóżko w małej sypialni?

Tak naprawdę nie ma jednoznacznej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Komfort snu zależy od wielu czynników, nie tylko od temperatury czy oświetlenia pomieszczenia. Zakładamy oczywiście, że łóżko jest wygodne, w tym tekście zastanawiamy się tylko gdzie je ustawić. Prawdziwa zagwozdka pojawia się podczas urządzania małej, a do tego wąskiej sypialni. W takiej sytuacji często jedyną możliwością jest ustawienie łóżka w sypialni wzdłuż dłuższej ściany. Wezgłowie znajdzie się zgodnie z preferencjami użytkownika, czyli w zależności od tego, czy woli spać nogami do okna, czy głową.

Łóżko w małej sypialni zwykle jest ograniczone aż z trzech stron, dlatego jego umiejscowienie ma ogromne znaczenie dla preferencji śpiącej w nim osoby. Dla niektórych na przykład nocny wypoczynek jest możliwy jedynie w sytuacji, gdy za plecami mają ścianę, bo takie ułożenie daje im poczucie bezpieczeństwa. W takim przypadku warto skonsultować ustawienie łóżka z jego właścicielem, dotyczy to zwłaszcza pokoju dziecka, które ma swoje przyzwyczajenia.

Jak więc najlepiej ustawić łóżko w sypialni?

Pytanie, jak ustawić łóżko w sypialni może wywołać prawdziwą dyskusję, która nie musi wcale doprowadzić do znalezienia jednoznacznej odpowiedzi. Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia i preferencje i trudno tak naprawdę znaleźć jeden wspólny wzorzec w tej sprawie. Bo tak właściwie co, to znaczy prawidłowo ustawić łóżko? Zgodnie z jakimi wytycznymi? Feng shui na przykład mówi, że najkorzystniej jest ustawiać łóżka tak, aby głowa była skierowana na północ, a nogi na południe. Dzięki temu uda się naładować nasze wewnętrzne baterie. Ponadto nie powinno się ono znajdować na linii okno – drzwi, a swobodny dostęp do niego powinien być zapewniony z trzech stron.

Jednak nie w każdej sypialni możesz ustawić łóżko, tak jak wskazują na to wschodnie tradycje. Zwłaszcza że nie zawsze sypialnia może znajdować się w odpowiedniej, czyli południowo-zachodniej części domu. Dobrze jest jednak pamiętać, aby łóżko nie było ustawione na wprost drzwi wejściowych, inaczej każda wchodząca czy wychodząca z domu osoba będzie nas budzić. Częste otwieranie i zamykanie drzwi może dodatkowo powodować przeciąg i hałas niesprzyjające wypoczynkowi.

Zadbaj o spokojny sen, czyli gdzie w końcu ma stać łóżko?

Łóżko to najważniejszy mebel w sypialni, dlatego jego usytuowanie jest tak ważne. Jeżeli więc masz osobną sypialnię, a nie tylko miejsce w pokoju, w którym rozkładasz kanapę, poświęć nieco czasu na jej właściwą aranżację. Dobry sen to coś, czego nie da się niczym zastąpić. Kluczowe znaczenie ma odległość sypialni od innych pomieszczeń, zwłaszcza od kuchni i łazienki. Jeżeli, któreś z nich sąsiaduje bezpośrednio z łazienką, łóżko powinno być umieszczone jak najdalej od takiej ściany.

Odpowiednie ustawienie łóżka powinno pozwalać na swobodne otwieranie okien i drzwi, a także na dostęp do grzejników. Poza tym łóżko nie może utrudniać swobodnego poruszania się po sypialni. Należy tak ustawić łóżko i pozostałe meble, aby nie trzeba było się między nimi przeciskać. Dobrym pomysłem jest na przykład ustawienie łóżka na środku ściany z wezgłowiem opartym o ścianę. Jest to szczególnie wygodne w przypadku dużego łóżka, z którego korzystają dwie osoby. Obie z nich mogą wstawać na swoją stronę, nie budząc drugiej osoby. Odpowiednie ustawienie mebli z pewnością ułatwia zasypianie, a także wpływa na funkcjonalność pomieszczenia. Jednak jeżeli stoisz przed wyzwaniem jak urządzić sypialnię, a nie tylko zastanawiasz się nad tym, jak ustawić łóżko w sypialni, kieruj się głównie własnymi potrzebami. Najkorzystniejszy kierunek spania to ten, w którym śpi ci się najlepiej.

Udostępnij ten artykuł

Twój schowek jest pusty

oto Twój

schowek