Krótki czas dostawy

Gwarancja dobrej inwestycji

Najwyższa jakość produktów

Jak rozmieścić półki na ścianie

Zastanawiając się nad tym, czy istnieje jakiś mebel uniwersalny, który można znaleźć prawdopodobnie w każdym pomieszczeniu, to z pewnością będą to półki ścienne. Jest to funkcjonalne i estetyczne rozwiązanie, które łatwo zastosować, zyskując w ten sposób dodatkowe miejsce do przechowywania różnych przedmiotów lub do wyeksponowania dekoracyjnych drobiazgów czy szczególnie atrakcyjnych pamiątek. Wiszące półki ścienne prezentują się doskonale w każdej aranżacji wnętrz. Pytanie, jak zabrać się do montażu półek, by mogły one przykuwać uwagę i podnieść estetykę każdego wnętrza?

Półki ścienne, czyli świetne rozwiązanie do różnych pomieszczeń

Półka ścienna to prosty sposób na uzupełnienie wyposażenia dowolnego pomieszczenia, od sypialni po salon. Znajdziemy ją przecież zarówno we wspomnianym salonie, jak i w kuchni, łazience, przedpokoju i oczywiście w piwnicy. Półki umieszczone na ścianie to świetne miejsce pozwalające na przechowywanie przedmiotów, których często używamy lub tych, na które chcemy zwróć uwagę naszych gości. Szczególnie nadają się do tego półki nad telewizor lub półki nad kanapą w salonie, mogące pełnić funkcję nawet samodzielnej dekoracji.

Półka nad telewizorem to także idealne miejsce na ustawienie dekodera i odkładanie pilotów. Z kolei półki na książki nad kanapą pozwolą nie tylko pochwalić się biblioteczką, ale także zapewnią wygodny dostęp do ulubionych pozycji. Półka nad kanapą w salonie doskonale nadaje się również do postawienia na niej kwiatów, które nadadzą wnętrzu przytulności. Natomiast półka nad biurkiem, w gabinecie lub pokoju ucznia, będzie dobrym miejscem na odłożenie przedmiotów, które powinny być w zasięgu ręki, ale nie koniecznie na biurku

Jak najlepiej zaplanować rozmieszczenie półek na ścianie?

Decydując się na uzupełnienie wnętrza o półki ścienne, warto przed przystąpieniem do wbijania gwoździ, zastanowić się, jak rozmieścić półki na ścianie. To jak je zaaranżujesz, będzie miało spory wpływ nie tylko na wygląd wnętrza, ale także na wygodę korzystania za półek. Na przykład półki wiszące w kuchni, na których stoją słoiczki przypraw, powinny być umieszczone tak, aby można było po nie sięgać bez konieczności stawania na palcach. Z kolei półki nad telewizorem muszą być zamocowane w taki sposób, aby go nie dotykały.

Półki w pokoju dziecięcym należy wieszać szczególnie uważnie. Z jednej strony powinny być na tyle nisko, żeby dziecko mogło z nich swobodnie korzystać, a z drugiej, na tyle wysoko, aby nie mogło się na nie wspinać. Tu dochodzi jeszcze konieczność bardzo solidnego mocowania. Wiele osób decyduje się na mocowanie półek do ściany nad łóżkiem, zastępując w ten sposób nocną szafkę. Jest to rozwiązanie bardzo funkcjonalne, zwłaszcza jeżeli wiszą na odpowiedniej wysokości. Umieszczone zbyt nisko mogą wchodzić w kolizję z naszą głową, zwłaszcza podczas nagłego wstawania z łóżka.

Planujesz zawiesić półkę? Sprawdź jak bezpiecznie zamontować półki!

Półki wiszące na ścianie w salonie, jadalni czy w dowolnym innym pomieszczeniu to doskonałe rozwiązanie. Jednak aby nic nie przeszkadzało w ich swobodnym użytkowaniu, należy zadbać o odpowiednie umocowanie. Skoro już znaleźliśmy na ścianie wolne miejsce, zmierzmy jego wielkość, jest to szczególnie istotne, jeżeli chcemy powiesić półki na ścianie znajdujące się we wnęce. Półki ścienne, podobnie jak ramki obrazów, powinny być wieszane symetrycznie, inaczej, zamiast dekoracji możemy stworzyć na ścianach chaos. No i oczywiście muszą być umieszczone równoległe względem podłoża, inaczej wszystko będzie się z nich zsuwać.

Mocowanie półki do ściany wymaga wyposażenia się w odpowiednie narzędzia, w zależności od tego, z czego wykonana jest ściana. Czasami wystarczy młotek i gwoździe, czasami trzeba sięgnąć po wiertarkę i kołki rozporowe. Jest to ważne, ponieważ półki wiszące muszą mieć naprawdę solidne podparcie. Niezależnie od sposobu, należy zrobić to bardzo porządnie, nie chcemy przecież, żeby półka zawieszona nad kanapą niespodziewanie wylądowała nam na głowie. Szczególnie istotna jest też na jakiej wysokości, zawisną półki, chodzi tu nie tylko o wygodę, ale przede wszystkim o bezpieczeństwo. Półki znajdujące się na ścianie w pobliżu drzwi, szafek lub łóżka nie mogą mieć brzegów na wysokości głów mieszkańców. Uderzenie w twardy, drewniany róg półki na ścianie może źle się skończyć.

Dopasuj półki na ścianie do swoich potrzeb

Jeżeli zastanawiasz się, do czego przydadzą się półki w salonie, najpierw rozejrzyj się po wnętrzu. Osoby lubiące minimalizm raczej redukują umieszczane w poszczególnych pokojach meble. Dzięki kilku półkom powieszonym na ścianie można na przykład zrezygnować z jakiejś szafki. Z drugiej strony, jeżeli należysz do kolekcjonerów, ścienne półki będą świetnym miejscem na dekoracje. Wystarczy zwykła półka, która nie będzie odciągała uwagi od umieszczonych na niej zbiorów.

Najlepszym pomysłem są proste półki, które doskonale sprawdzą się w niemal każdym pomieszczeniu. Możesz zdecydować się na pojedynczą długą półkę lub na kilka mniejszych umieszczonych w równych odstępach. Ten sprytny mebel ma naprawdę szerokie zastosowanie, dzięki niemu możesz oszczędzić przestrzeń, a jednocześnie wprowadzić interesujący element do aranżacji wnętrza. Wiesz już, jak rozmieścić półki na ścianie, a jeżeli szukasz pomysłu na to, jak powiesić półkę, aby stała się atrakcyjnym uzupełnieniem salonu, sypialni lub dowolnego innego pomieszczenia, daj się ponieść fantazji, popytaj znajomych, a nawet poszukaj inspiracji w sieci!

Udostępnij ten artykuł

Twój schowek jest pusty

oto Twój

schowek